Oparzenia skóry - rodzaje i stopnie

Oparzenia skóry - rodzaje i stopnie

Oparzenia skóry - rodzaje i stopnie
autorem artykułu jest Radosław Witek

Oparzenie (Å‚ac. combustio) tu uszkodzenie skóry i w zależnoÅ›ci od stopni oparzenia także głębiej poÅ‚ożonych tkaneklub narzÄ…dów wskutek dziaÅ‚ania ciepÅ‚a, żrÄ…cych substancji chemicznych (staÅ‚ych, pÅ‚ynnych, gazowych), prÄ…du elektrycznego, promieni sÅ‚onecznych – UV, promieniowania (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych). Przy rozlegÅ‚ych oparzeniach ogólnoustrojowy wstrzÄ…s może doprowadzić do zgonu. Oparzenia sÄ… przedmiotem zainteresowania lekarza dermatologa.

Głębokość oparzenia – wyrażana w stopniach ocena stopnia uszkodzenia tkanek spowodowanych oparzeniem. Stwierdzenie głębokoÅ›ci oparzenia bezpoÅ›rednio po urazie może być trudne – niekiedy peÅ‚na ocena głębokoÅ›ci oparzenia jest możliwa dopiero po 4–5 dniach.

Oparzenia skóry leczy Dermatolog.

Podział oparzeń w zależności od głębokości:

Oparzenie I stopnia

Obejmuje tylko naskórek, objawami są zaczerwienienie skóry i ból, objawy ustępują po kilku dniach bez pozostawienia blizn.

Oparzenie II stopnia powierzchowne (IIA)

Obejmuje naskórek i część skóry wÅ‚aÅ›ciwej, pojawiajÄ… siÄ™ pÄ™cherze z surowiczym pÅ‚ynem, goi siÄ™ w ciÄ…gu 10–21 dni, nie pozostawia blizn.

Oparzenie II stopnia głębokie (IIB)

Obejmuje naskórek i pełną grubość skóry właściwej z przydatkami. Skóra jest biała z czerwonymi punktami w okolicy cebulek włosowych. Bolesność mniejsza niż w przypadku oparzenia w stopniu IIA ze względu na uszkodzenie zakończeń nerwowych. Goi się przez kilka tygodni, pozostawia blizny.

Oparzenie III stopnia

Martwica obejmuje skórę właściwą wraz z naczyniami i nerwami skórnymi wraz z podskórną tkanką tłuszczową. Skóra przyjmuje barwę od perłowo białej, przez białoszarą do brunatnej, jest twarda i sucha. Goi się długo i zazwyczaj wymaga przeszczepu. Pozostawia widoczne blizny.

Oparzenie IV stopnia

Martwica sięga tkanek głębiej położonych. Obejmuje mięśnie, ścięgna, kości. W najcięższych przypadkach tego typu oparzeń cechą charakterystyczną jest zwęglenie oparzonej części ciała. Czasami nie wyróżnia się odrębnego IV stopnia i wszystkie oparzenia tego typu zalicza się do oparzeń III stopnia. Czasami także rozróżnia się oparzenia IV stopnia, gdzie martwica obejmuje mięśnie, V stopnia, gdzie martwica sięga do kości i VI stopnia, gdzie martwica obejmuje całą kość.

--
Technik farmacji

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Monitoring obszarów największego ryzyka - bazy wojskowe
Zostań szefem kampanii reklamowej z programem Google Ad
Nie boje się mówić - Jak pokonać tremę
E-booki i książki audio - odpowiedzi na podstawowe pyta
Badania symulacyjne - a my ciągle z tyłu!